Sprawozdanie finansowe
Sprawozdanie finansowe składa się z trzech elementarnych części: bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia. Sprawozdanie finansowe podlegające corocznemu badaniu obejmuje ponadto zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym, a w przypadku funduszy
inwestycyjnych – zestawienie zmian w aktywach netto, oraz rachunek przepływów pieniężnych, z tym zastrzeżeniem, że sprawozdanie finansowe funduszu inwestycyjnego otwartego nie obejmuje rachunku przepływów pieniężnych.
Bilans jest pewnego rodzaju fotografią jednostki na dany dzień. Prezentuje on informacje na temat wielkości majątku (aktywów, składających się z aktywów trwałych oraz obrotowych) oraz źródeł finansowania tego majątku (pasywów, obejmujących kapitał własny oraz zobowiązania i rezerwy na zobowiązania). W polskim prawie obowiązuje zasada prezentacji danych w bilansie według rosnącego stopnia możliwości upłynnienia majątku.
Rachunek zysków i strat, zwany rachunkiem wyników, dostarcza informacji na temat poniesionych kosztów i osiągniętych przychodów w wybranym przedziale czasowym. Stanowi on dynamiczny obraz jednostki.
Informacja dodatkowe stanowią uzupełnienie danych zaprezentowanych w bilansie i rachunku wyników. Wprowadzenie do sprawozdania finansowego zawiera podstawowe informacje o jednostce oraz stosowanych zasadach (polityce) rachunkowości, natomiast dodatkowe informacje i objaśnienia są rozszerzeniem danych zaprezentowanych w bilansie i rachunku wyników.
Środki trwałe najbardziej narażone na ryzyko błędu są w zakresie przypisania odpowiedniej stawki amortyzacyjnej oraz utraty wartości.
Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj:
Środki trwałe – jakie są najczęściej popełniane błędy w sprawozdawczości?