Księgowy odpowiada m.in. za sprawozdanie finansowe
Księgowy kojarzy nam się tylko z osobą, która sporządza sprawozdanie finansowe. Tymczasem zakres jego obowiązków jest znacznie szerszy, choć – oczywiście – zależy on od wielkości prowadzonej działalności i jej rodzaju, a także od stanowiska księgowego.
- dekretacji dokumentów (czyli takiego oznaczenia, które umożliwi wprowadzenie go do systemu finansowo – księgowego) oraz ich księgowania
- prowadzenia ewidencji księgowej (poza księgami w firmach prowadzone są rejestry środków trwałych i wartości materialnych i prawnych, ewidencje magazynowe (ilościowe, wartościowe lub ilościowo – wartościowe), ewidencja zakupów i sprzedaży na cele podatku od towarów i usług)
- wykonywanie rozliczeń z bankami oraz innymi instytucjami, a także dokonywanie płatności za faktury wystawione przez dostawców towarów lub usług
- okresowa kontrola rozrachunków z klientami i dostawcami (np. potwierdzanie sald, wyjaśnianie różnic, często wstępny etap windykacji należności)
- klasyfikowanie poniesionych przez firmę kosztów jako koszty podatkowe i niepodatkowe (tzw. KUP i NKUP)
- prawidłowe i terminowe sporządzanie deklaracji – ZUS, VAT, PIT, CIT
- sporządzanie przelewów wynagrodzeń dla pracowników (w mniejszych firmach księgowość zajmuje się dodatkowo wszelkimi sprawami kadrowymi, jednakże w większych wydziela się do tego zadania odrębny dział)
- przygotowywanie dla kierownictwa okresowych raportów dotyczących wpływów i wydatków firmy
- sporządzanie sprawozdania finansowego, obejmującego co najmniej wprowadzenie, bilans, rachunek wyników i informacje dodatkowe (w większych firmach dodatkowo sporządza się zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych).
Obecnie księgowy ma również coraz ważniejsze zadania decyzyjne w firmie (np. odpowiada za optymalizacje podatków lokalnych lub innych).