Krajowy Standard Rachunkowości „Środki trwałe”
Komitet Standardów Rachunkowości opracował projekt Krajowego Standardu Rachunkowości „Środki trwałe”. Projekt został opracowany w dniu 5 lipca 2016 r., do 31 października Komitet przyjmował zgłaszanie uwag i komentarzy do projektu.
Krajowy Standard Rachunkowości „Środki trwałe” obejmuje swoim zakresem takie zagadnienia, jak:
- warunki uznania składnika majątku za środki trwałe
- zasady identyfikacji obiektów inwentarzowych
- wartość początkowa środka trwałego
- nakłady ponoszone w trakcie użytkowania środka trwałego
- amortyzacja środków trwałych
- zaprzestanie ujmowania środków trwałych
- techniczno – organizacyjne problemy ewidencji środków trwałych
- prezentacja i ujawnianie informacji w sprawozdaniu finansowym
KSR „Środki trwałe” wyjaśnia zatem m.in. zasady uznawania, wyceny i ujmowania środków trwałych oraz środków trwałych w budowie w księgach rachunkowych, w tym także dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, jak również zasady prezentacji i ujawniania informacji o nich w sprawozdaniu finansowym jednostki, przy czym projektowany standard nie ma zastosowania do aktywów biologicznych, w tym inwentarza żywego i roślin. Standard nie omawia też zagadnień związanych z zamianą jednego środka trwałego na inny środek trwały. Zgodnie z zapowiedzią Komitetu, problematyka ta będzie przedmiotem regulacji odrębnych dokumentów Komitetu Standardów Rachunkowości.
Zagadnienia związane ze środkami trwałymi występują powszechnie wśród jednostek stosujących Ustawę o rachunkowości. Projekt standardu nie obejmuje zagadnień związanych ze stosowaniem przepisów podatkowych dotyczących środków trwałych i ich amortyzacji. Jednakże należy podkreślić, że ewidencja księgowa środków trwałych ma zapewnić możliwość prawidłowego obliczenia podatku dochodowego.