Ceny transferowe – rodzaje powiązań
Powiązania pomiędzy podmiotami dzielą się na trzy typy: kapitałowe, osobowe (udział w zarządzaniu lub kontroli) oraz rodzinne. Rodzaje powiązań zostały wyszczególnione w art. 11 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (PIT) – oraz odpowiednio w art. 25 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Powiązania kapitałowe istnieją w sytuacji, w której jedna z osób lub jeden z kontrahentów posiada prawo głosu wynoszące co najmniej 5% wszystkich praw głosu w drugim podmiocie lub dysponuje bezpośrednio lub pośrednio takim prawem. Powiązania kapitałowe występują w przypadku posiadania udziałów w kapitale innego podmiotu.
Powiązania osobowe mogą zaistnieć poprzez łączenie funkcji członka zarządu i rady nadzorczej bądź innej funkcji kierowniczej w dwóch różnych podmiotach lub poprzez sprawowanie funkcji w jednym z podmiotów przy jednoczesnym posiadaniu udziałów w wysokości co najmniej 5% w drugim podmiocie.
Powiązania rodzinne występują pomiędzy osobami ze sobą spokrewnionymi i spowinowaconymi. Ma to znaczenie w momencie, gdy osoby takie sprawują funkcje lub posiadają udziały w podmiotach przeprowadzających ze sobą transakcje.